Korea Południowa, a dokładnie Republika Korei to państwo w Azji Wschodniej, położone w południowej części Półwyspu Koreańskiego, na wybrzeżu Morza Wschodniego i Żółtego. Do roku 1905 na jego terytorium istniało Cesarstwo Koreańskiej, kiedy to aneksji terytorium Korei dokonała Japonia. Po kapitulacji Japonii po II wojnie światowej oraz braku możliwości wypracowania wspólnego rządu przez polityków z północnej części kraju  w 1953 roku Półwysep Koreański został podzielony przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki na dwie strefy wpływów, graniczące ze sobą wzdłuż 38 równoleżnika. Na terenach zajętych przez wojska Stanów Zjednoczonych powstała Korea Południowa.

Aktualnie władze obu krajów bardzo poważnie podchodzą do kwestii zjednoczenia. Szereg rozmów na temat zjednoczenia obu państw koreańskich miało już miejsce, jednak żadna z nich nie przyniosła rozwiązania, głównie ze względu na różnice ideologiczne i polityczne. W świadomości Koreańczyków jednakże nie ginie myśl o kulturowej i narodowej bliskości obu państw, choć  wiele rodzin nadal jest  podzielonych  sztuczną granicą. Jednakże przeszkodą w ponownym zjednoczeniu może być  strach samych Koreańczyków przed potencjalnymi problemami jakie mogą z tego wyniknąć, gdyż obie Koree rozwijają się nie zależnie, a ich gospodarki znajdują się na różnym poziomie. Od momentu podziału  Korea Południowa osiągnęła zadziwiający wzrost gospodarczy, a jej dochód na mieszkańca czternastokrotnie przewyższa wskaźnik dla Korei Północnej. Dziś Korea Południowa jest też  demokratycznym i  nowoczesnym krajem, w przeciwieństwie do Korei Północnej.

Korea Południowa jest krajem górzysto-wyżynnym. Góry zajmują ponad 70% powierzchni kraju. Wzdłuż wschodniego wybrzeża przebiega południkowo pasmo gór Taebaek, gdzie w 2018 roku w powiecie Pyongchang  odbyły się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Na południu kraju przebiega  pasmo Sobaek, w którym wznosi się najwyższy szczyt kontynentalnej części kraju, Jirisan (1915 m n.p.m.). Najwyższy szczyt całego kraju znajduje się na wyspie Jeju. Jest nim  wygasły wulkan, Hallasan, o wysokości 1950 m n.p.m. Zachód  kraju to już teren szerokich równin nadbrzeżnych.

Korea Południowa cechuje się  umiarkowanie  ciepłym i łagodnym klimatem na większości powierzchni kraju. Południowe jej  krańce leżą już  pod wpływem klimatu podzwrotnikowego morskiego. Ogólnie klimat kraju jest monsunowy, gdyż na pogodę wpływ mają sezonowe wiatry – monsuny, tak bardzo charakterystyczne dla wielu rejonów Azji. Podobnie jak w Polsce występują tu cztery pory roku.

Kuchnia koreańska podobnie jak inne kuchnie krajów Dalekiego Wschodu opiera się głównie na ryżu i makaronie z dodatkiem dań sporządzonych z warzyw, mięsa oraz soi Za narodowe danie uznawane jest kimchi i czyli pikantna potrawa z kiszonej kapusty lub innych warzyw, spożywana do każdego posiłku. Koreańczycy zjadają tego typu kiszonki w ogromnych ilościach – około 20 kg w ciągu roku na osobę.    

Poznaj szczegóły i program wyjazdu